Most számtalan korongokkal, korongtáblákkal és korongkártyákkal játszható feladatötletet mutatunk be!
A számfogalom kialakításának hatékony eszköze az 5-ös, a 10-es és a 20-as számkörben alkalmazott korongtábla. Jól rögzíthető, memorizálható a síkbeli alakzat, a korongok elhelyezésének stabil sorrendje, melyek illeszkednek az egyes számképekhez is.
Használatával a tízes számrendszer szabályainak megértését, a soralkotást, a növekedést, a csökkenést és a műveletvégzést is biztosabbá tehetjük.
Eszközök: Valódi korongok (vagy az alábbiakban elérhető kivágható korongok), melyeket az 5-ös számkörben 3×3-as, a 10-es számkörben 9×9-es, és a 20-as körben 2x 9×9-es táblákra helyezünk le stabil sorrendben: csigavonalban.
A korongtáblák kezdetben akár kb. A/4-es méretben, majd fokozatosan egyre kisebb, egészen a füzet négyzetrácsiba rajzolt alakra kicsinyíthetők. Vagy használhatók a feladathoz az alábbiakban elérhető korongtábla alaplapok is.
A korongtáblák nagyon sok tevékenység során használhatók, a tapasztalati tudást segítik elő. Kezdetben a hallott számneveket kell korongképhez kapcsolnia, és a korongokat a táblára helyeznie a gyermeknek. Majd válogatnia a képekből adott szabályok szerint. Fixált képet később le tudja már rajzolni is a füzetébe.
Játszhatunk még korong kártyákkal is, amelyek szintén az alábbiakban érhető el.
Játszható játékok:
Az alaplapok és a korongok segítségével:
-
- Legyen nálad is ugyanannyi! (Ebben az esetben használhatjuk 2x ugyanazt az alaplapot. A gyermek és a pedagógus előtt is ugyanaz az alaplap legyen. Letesszük a korongokat és a gyereknek ugyanazt kell letennie maga elé, figyelve a letétel sorrendjére!)
- Mennyi ez? (Mondd meg, mennyit tettünk le az alaplapra, mondd meg akár számlálás nélkül!)
A korong kártyák segítségével:
-
- Keress párokat! (Ebben az esetben, a mellékelt korongkártyákat készítsük el duplán!)
-
- Rakd ki korongképpel! (Ehhez a feladathoz az alaplapokat és korongokat is tudjuk használni! A kártyákon látottakat, a gyermek rakja ki korongokból az alaplapra!)
-
- Rajzold le a…! (Itt használja a füzetét! Rajzolja le a látott korongokat! Figyelj a rajzolás sorrendjére!)
-
- Memória játék (Ebben az esetben, a mellékelt korongkártyákat készítsük el duplán!)
-
- Tedd növekvő vagy csökkenő sorrendbe a kártyákat
- Domino játék
Gyakorlás célja: A konkrét tevékenységek a globális mennyiség felismerést, a mennyiségi invarianciát, a téri orientációt fejlesztve bővítik a számköri tudást.
Ellenőrzés: A gyermek ellenőrizheti tudását, ha sikeresen talál párt az adott képhez, számkártyákhoz, és képes a rendezett és a random mennyiségeket egyeztetni.
Javaslat: Kezdetben az 5-ös számkört rögzítsük. A korongok fixált képe után a lerakása és felszedése (visszafelé történő számlálással) is ugyanabban a sorrendben történjen, ezt kezdetben gyakoroltatni szükséges.
A letölthető eszközöket érdemes laminálni!
KORONGTÁBLÁK LETÖLTÉSE ITT!
KORONGOK LETÖLTÉSE ITT!
KORONGKÁRTYÁK LETÖLTÉSE ITT!
Jó játékot kíván a Dyscalculine Csapata!
Honlapunkon elérhető és letölthető bármely eszköz a Dyscalculine tulajdonát képezik! Ezt sokszorosítani, értékesíteni nem lehet! Kérjük, ahol a Dyscalculine logó is fel van tüntetve az eszközökön, ne távolítsák el!